Zaszczepione: One Mans Quest, aby pokonać najgroźniejsze choroby świata

Szczepionki znalazły się na szczycie listy najważniejszych osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku i przyczyniły się do wydłużenia średniej długości życia dzieci, które urodziły się w epoce szczepionek. Jednak obecnie szczepionki budzą więcej kontrowersji niż pochwał i pozostają niewidocznym zasobem dla społeczeństwa, zawieszonym na niepewnej równowadze między sukcesem w dziedzinie zdrowia publicznego a niepowodzeniami finansowymi w sektorze prywatnym. Szczepionka, biografia Maurice a Hillemana, jest świadectwem wpływu wysiłków jednego człowieka na zapobieganie chorobom poprzez opracowywanie szczepionek. Co godne uwagi, Hilleman spędził życie we względnej anonimowości, mimo że tworzył i reklamował wiele z najlepszych na świecie szczepionek i ratował miliony istnień ludzkich w tym procesie. Hilleman urodził się na farmie w Montanie w 1919 roku, pośród wielkiej pandemii grypy. Jego bliźniaczka, Maureen, urodziła się martwa, a jego matka zmarła po rzucie wampira w kilka dni po jego narodzinach. Hillemana pozostawiono pod opieką ciotki i wujka, który mieszkał przy drodze od ojca i starszego rodzeństwa. Z tych wczesnych lat Hilleman powiedział, że czuł się tak, jakby oszukał śmierć , a jego ojciec i wujek mieli największy wpływ na jego karierę i wybory życiowe. Hilleman poszedł na Montana State University i, nie mogąc pozwolić sobie na studia medyczne, uczęszczał na University of Chicago na pełne stypendium, gdzie ukończył doktorat z mikrobiologii. Pracował w ER Squibb, a następnie w Walter Reed Army Medical Research Institute, gdzie był odpowiedzialny za szybką produkcję i masową dystrybucję szczepień przeciwko grypie podczas pandemii grypy z 1957 roku. Wkrótce Hilleman został dyrektorem biologii wirusów i komórek w Merck Research Laboratories. Resztę swojej kariery spędził w Merck, tworząc prawie trzy tuziny szczepionek, z których wiele wciąż jest szeroko używanych i pozostaje jego dziedzictwem.
Autor Paul Offit jest znanym Vaccinologist i Maurice R. Hilleman profesor Vaccinology w Departamencie Pediatrii w University of Pennsylvania School of Medicine. Offit zręcznie splata postęp kariery Hillemana z rozwijającą się nauką i polityką szczepień w Stanach Zjednoczonych. Opowiada on w skrócie o znaczeniu i rozwoju wielu szczepionek, które bronił Hilleman. Przedstawia te relacje w porządku chronologicznym, zatrzymując się przy okazji omawiania zasad wakcynologii od czasów Edwarda Jennera i Louisa Pasteura do pracy Johna Endersa, Thomasa Wellera, Jonasa Salka, Alberta Sinaina i innych oraz kontynuując obecny. Uwzględniono także prowokacyjne omówienie przyszłości szczepionek. Tak więc Szczepionka służy do edukacji zarówno medycznego, jak i niemedycznego czytelnika na temat wakcynologii w kontekście sił społecznych i politycznych, z którymi zmagał się Hilleman.
Książka jest dobrze powiązana i opiera się częściowo na wywiadach z Hillemanem, jego współpracownikami i rodziną oraz z wieloma wybitnymi badaczami szczepionek z ubiegłego wieku. Książka stanowi oświecające spojrzenie na złożony interfejs między zdrowiem publicznym a prywatnym przemysłem, a także kronikuje zdolność wyjątkowo wytrwałej osoby do pokonania pustki między tymi dwoma i uratowania większej ilości istnień ludzkich niż być może jakiegokolwiek innego naukowca w historii.
Yvonne Maldonado, MD
Stanford University School of Medicine, Stanford, CA 94305
edu
Finansowanie i ujawnianie informacji
dr Raporty Maldonado serwują naukową radę doradczą dla Merck.
[podobne: usuwanie zębów pod narkozą cena, łóżko chowane w szafie allegro, urolog ciechanów ]