Thomas Eakins: Sztuka, medycyna i seksualność w dziewiętnastowiecznej Filadelfii

Thomas Eakins (1844-1916) jest jednym z najważniejszych malarzy w historii sztuki amerykańskiej, choć jego twórczość wzbudziła kontrowersje w jego początkach w drugiej połowie XIX wieku i nadal trwa do dziś. W Thomas Eakins Amy Werbel, profesor sztuk pięknych w St. Michael s College w Vermont, wydała nam osobiste zaproszenie do doświadczenia wczesnej Filadelfii w towarzystwie Eakinów i tak różnorodnych postaci jak Benjamin Franklin, Oscar Wilde i Drs. Samuel Gross i D. Hayes Agnew. Ta książka to nie tylko biografia słynnego malarza, ale także eksploracja ważnych kwestii społecznych w wiktoriańskiej Ameryce, takich jak seksizm, homoseksualizm i właściwość nagości w sztuce, co nadaje książce współczesnego zainteresowania, znaczenia i konsekwencji. Głównym tematem tej książki jest przekonanie Eakinsa, że artysta może dokładnie przedstawiać ludzką postać jedynie poprzez zrozumienie anatomii, co doprowadziło go do spędzenia wielu godzin na stole sekcyjnym i na salach operacyjnych Jefferson Medical College w Filadelfii. W 1876 roku zaoferował to, o czym wielu wierzy, swoim największym arcydziełem – Klinice Grossa, na wystawę w Filadelfijskiej Stulecia. Niestety, nie został dobrze przyjęty, ponieważ Eakins przedstawił anatomiczną dokładność i realizm w świecie sztuki, który skupiał się na technice kolorystycznej i zmieniających się odcieniach politycznego i społecznego niuansu. Eakins pojawił się także na obrazie 3 lata później na wystawie Towarzystwa Artystów Amerykańskich, a recenzja, która ukazała się w New York Herald wyraźnie pokazuje krytykę krytyków wobec pracy Eakinsa. Recenzent określił to jako zdecydowanie nieprzyjemne i obrzydliwie prawdziwe w swoich wszystkich krwawych szczegółach, ale zaskakująco żartobliwą i mocną robotę . Klinika Grossa ostatecznie znalazła się w Jefferson Medical College za jedyne 200 $, ale z biegiem lat doceniła wartość. W 2006 r. Oferta 68 milionów dolarów przyznana przez National Gallery of Art i innych została dobrana przez darczyńców z Filadelfii, aby zachować obraz w tym mieście. Jest to obecnie najcenniejszy portret amerykańskiego artysty.
W 1889 roku Eakins namalował drugą ze swoich dwóch znakomitych prac medycznych, The Agnew Clinic, która pokazuje D. Hayesa Agnew, długoletniego profesora chirurgii Jefferson Medical College, wykonującego mastektomię w amfiteatrze uniwersyteckim. Fragment tego obrazu, przedstawiający pielęgniarkę w sali operacyjnej zamiast Agnew, obejmuje obwolutę z książki Werbela, wprowadzając w ten sposób debatę w książce o stojących Eakinach przyznawanych kobietom zarówno na, jak i poza jego płótnami. Ta uwaga wkrótce doprowadziła do jego odrzucenia w świecie sztuki.
Zasadnicze znaczenie dla przedstawienia Ezinsa przez Werbela to jego przekonanie, że postać nagą i jej realistyczną reprezentację należy postrzegać tylko w sposób bezpłciowy i naukowy. Eakini dodali więcej konfliktów w tradycyjnej społeczności artystycznej poprzez pionierskie wykorzystanie aktów w fotografii ruchowej, intensyfikując debatę na temat ważności tej nowej formy sztuki. Zaniedbał społeczne konwencje hierarchii płci, gdy pozował nago, a następnie stracił swoją pozycję w Akademii Sztuk Pięknych w Pensylwanii po całkowitym rozbrojeniu męskiego modelu w swojej koedukacyjnej klasie sztuki
[przypisy: usuwanie zębów pod narkozą cena, olej ryżowy na włosy, grupa papanicolaou ]