Quiet Killers: The Fall and Rise of Deadly Diseases

Bacillus tubercle ma dość wendetę przeciwko sztuce, związane z śmierci Jane Austen, Fryderyka Chopina, Fiodora Dostojewskiego, Edgara Allana Poe, Franza Kafki, Aleksandra Pope i Moliera. I jak Robert Baker wskazuje w swojej książce, konsumpcja nadal zabija i jest jedną z znużonej litanii chorób, które można leczyć lub im zapobiegać za pomocą prostych środków, ale nadal utrzymują się w rozwijającym się świecie. Te choroby – w tym tężec, odra, malaria, gorączka piaskowca, choroba Chagasa, zakażenie wirusem Ebola, cholera, wścieklizna, śpiączka, infekcja wirusem zachodniego Nilu i zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) lub AIDS – nadal niszczą biedniejsze narody. W Quiet Killers Baker śledzi historię chorób zakaźnych od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy. Odwołuje się do Henryka V Szekspira o malarii ( jest tak wstrząśnięty płonącym tridianem, że jest to najbardziej godne pożałowania ) i Boccaccio o zarazy ( smród ich gnijących trupów niósł wieści ). Opowiada o tym, jak Oliver Cromwell odgrywał kluczową rolę w rozprzestrzenianiu żółtej febry na całym świecie, wysyłając niewolników z Afryki Zachodniej na Karaiby, aby pracować nad oczyszczeniem rozległych lasów deszczowych porośniętych moskitami.
Nie jest to porywająca wyprawa w świat żywiących się cielcami robaków i gnilnych w nosie pasożytów – chociaż te stworzenia robią wrażenie niesamowicie mdlących. Baker mógł zrezygnować z przynależności do badań akademickich, ale zachowuje obiektywność takiego badania. Istnieje tu potężna i niezakłócona narracja: od tysięcy lat ludzie i cicho zabójcy żyli w niespokojnej równowadze, a ta równowaga została przechylona w jedną stronę przez wojny, głód i zakłócenie lokalnej ekologii, i na odwrót. dzięki poprawie higieny i świadomości naukowej.
Baker porównuje walkę do nieoszklonego pojedynku bokserskiego pomiędzy dwoma zawodnikami. . – obaj wymieniali prawie zabójcze ciosy, ale żaden z nich nie miał zupełnie innego wyjścia. Ludzkość, twierdzi, zmarnowała okazję, by wprowadzić złoty wiek ochrony przed chorobą i może nawet stanąć w obliczu odradzającego się wroga . Baker pisze: Choroba HIV oporna na leki, TB [gruźlica], MRSA [oporny na metycylinę Staphylococcus aureus], malaria – każda z nich jest prawdziwym zagrożeniem; dalsze zagrożenia związane z nowymi chorobami, takimi jak Nipah i grypa A. . są zawsze z nami.
To stwierdzenie jest trochę surowe. Drobnoustroje okazały się zdolne do akrobatycznej adaptacji, której niewielu mogło przewidzieć. Wielkie postępy w naukach medycznych od czasu wynalezienia mikroskopu, które zostały starannie nakreślone przez Bakera, nie powinny zostać przyćmione przez szaleństwa minionego stulecia. Poza tym, nie jest to wina mikrobiologii, że malaria kontynuuje swoje szkodliwe panowanie w Afryce subsaharyjskiej i że brytyjska opinia publiczna pozostaje płochliwa wobec szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce.
Mimo to Baker pozostaje spokojnie optymistyczny. Przynosi nam najnowsze informacje na temat najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, w tym projektant antybiotyków, peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które pochodzą z ludzkiego ciała, i proteomiki, wykorzystanie zaawansowanych komputerów do praktycznie natychmiastowej analizy tysięcy białek Jak zawsze nauka jest adresowana w jasny i klarowny sposób.
Baker nie traci też równowagi, gdy porusza emocjonalne kwestie geopolityczne. Jego dyskusja na temat przemysłu farmaceutycznego jest jednym z przykładów. Baker zwraca naszą uwagę na możliwe konsekwencje firmy, która swobodnie rozprowadza bardzo potrzebny lek do zubożałej części świata. Jakie byłyby prawne konsekwencje, gdyby ktoś zachorował w wyniku leczenia. I gdzie decyzja ta pozostawiłaby stan badań firm farmaceutycznych w nowych, bardziej skutecznych metodach leczenia, gdyby marża zysku uległa znacznemu zmniejszeniu. Dla Baker prawdziwym problemem jest brak funduszy dostępnych dla uniwersytetów. Zauważa, że w Wielkiej Brytanii doprowadziło to do niewypełnienia profesorskich katedr w mikrobiologii. Bycie fotelem bez pieniędzy na badania , żartuje, to jak bycie eunuchem odpowiedzialnym za harem; i który nie ma w tym żadnej kobiety.
Talha Khan Burki, B.Sc.
Ravensfield Gardens, Ewell, Epsom, Surrey KT19 0ST, Wielka Brytania
co.uk
[podobne: leki od a do z, poradnia rehabilitacyjna dla dzieci, kardiolog ciechanów ]